Alle innlegg Sukkerforum

Hva de single stemmer

Vis siste innlegg
Skjult ID med pseudonym Sukker.no to. 22 aug. 13:08

Vi gjennomførte en undersøke om hva de single stemmer og hvilken saker som er viktige.

Skjult ID med pseudonym Sukker.no to. 22 aug. 13:08

Her er resultatet av partiundersøkeslen vår!


Helt hypotetisk. Hvis Sukker skulle stillemed et parti. Hvordan skulle det bli?
MindreSom i dagMer
Oljeborring23,4%55,3%21,3%
Innvandringsrate56,4%38,1%5,5%
Skatt37,0%57,4%5,7%
Budsjett til helsevesen2,9%33,1%63,9%
Budsjett til skole2,1%28,2%69,8%
Budsjett til forsking3,0%32,2%64,8%
Budsjett til vei/transport2,9%27,9%69,2%
Toll og landbruksubsidier40,9%47,1%12,0%
Sosiale støtteordninger21,5%58,5%20,0%
Bruk av oljefondet12,1%56,7%31,2%
Uhjelp44,1%44,7%11,2%
Miljøvern8,8%47,0%44,2%
Privatisering21,9%44,0%34,0%
Styrke distriktene16,9%48,3%34,8%
Byråkrati67,8%30,5%1,8%
Butikksalg vin12,3%37,2%50,5%
Eggdonasjon20,1%45,0%34,9%
Kontantstøtte42,8%47,5%9,7%

Det overraskende her var at Arbeiderpartiet scoret betydelig lavere hos de single enn resten av befolkningen. Andre interessante ting som dukket opp var at kvinnstemmene, i relativt stor grad, var overrepresentert i Arbeiderpartiet og SV. FRP hadde en noe høyere andel mannlige stemmer.
Totalt var det ca 2000 som valgte å stemme her og alderstirinnet 25-45 var overrepresentert.

Skjult ID med pseudonym Z to. 22 aug. 13:27

"FRP hadde en noe høyere andel mannlige stemmer."

Rart jeg er singel? Jeg kan bare ikke være sammen med en som står for slike verdier...jeg KAN bare ikke!

Skjult ID med pseudonym C-H to. 22 aug. 13:32

AP scorer lavere fordi deres politikk er rettet mot de som er fler med solid inntekt. Er du singel og har dårlig råd samt ikke får benytte deg av goder som følger med familielivet har man sterkere incentiver for å ønske lavere skatt. Jeg sponser andres velferd og hva får jeg igjen? Ingen goder samt like høy tv-lisens som en familie på 4.

Sikkerhet vedsykdom? Nei takk jeg har privat forsikring :)

Skjult ID med pseudonym C-H to. 22 aug. 13:35

@z jeg tror også mange av kvinnene her er single fordi de stemmer SV.

Skjult ID med pseudonym Z to. 22 aug. 13:42

Det tror ikke jeg i og med at det er så få her som stemmer SV :-)

Skjult ID med pseudonym C-H to. 22 aug. 13:44

Det sto att en overvekt av kvinner stemte sv ;)

Skjult ID med pseudonym Z to. 22 aug. 13:48

En stor overvekt av 5,7% ja. Det er og blir få ;-)

Skjult ID med pseudonym C-H to. 22 aug. 14:04

Selv om det bare hadde vært 10 hadde det vært mange for en som var strandet alene på jentefest :D

Skjult ID med pseudonym Z to. 22 aug. 14:09

Det er ikke 10. Det er temmelig nøyaktig 114 totalt av kvinner og menn av 2000. Og om det er overvekt snakker vi kanskje 60 kvinner. Og jeg vedder på at det finnes 60 menn her inne som orker en kvinne som stemmer SV :-)

Skjult ID med pseudonym tresnitt to. 22 aug. 14:14

Trist informasjon. Men jeg er litt "heldigere" enn deg, Z, som skriver:

"FRP hadde en noe høyere andel mannlige stemmer."
Rart jeg er singel? Jeg kan bare ikke være sammen med en som står for slike verdier...jeg KAN bare ikke!

Men "noe høyere" betyr nok ikke så veldig mye høyere. Og jeg KAN bare ikke finne ei som stemmer frp. (Jeg følger ikke så nøye med på poltikk, men nok til å vite ca hvem som representerer hva og hvor jeg selv står.) I år stemmer jeg antagelig Miljøpartiet de grønne.

Et spørsmål til sist... I global sammenheng og med tanke på fremtidige generasjoner:
Er det ikke absurd at frp heter FREMSKRITTSpartiet?

Skjult ID med pseudonym C-H to. 22 aug. 14:16

Jeg orker det meste jeg bare det er fyrverkeri :D

Skjult ID med pseudonym C-H to. 22 aug. 14:18

Absurd? Og det kommer fra en som vil stemme de grønne.

Skjult ID med pseudonym tresnitt to. 22 aug. 14:19

@C-H
Tenk gjennom spørsmålet.

Skjult ID med pseudonym Tips to. 22 aug. 14:41

Godt godt, da har jeg en mulighet likevel :)

Skjult ID med pseudonym Pedro to. 22 aug. 14:41

Hadde aldri vært sammen m ein frpist

(mann 50 år fra Oslo) to. 22 aug. 15:04 Privat melding

Det er lite overraskende at single på sukker stemmer annerledes enn befolkningen som helhet. Jeg regner med at aldersammensetningen her inne avviker sterkt fra landet som helhet. Bosted er også ett punkt som jeg antar ikke er likt.

Jeg kunne aldri vært sammen med noen som setter absolutte krav på hva en mener og stemmer. Det blir fanatisk for meg, og fanatisme er langt fra bra!

Skjult ID med pseudonym tresnitt to. 22 aug. 15:28

@kit001
Jeg kan ikke være livspartner med en som nær alltid tenker på "MEG SELV", en gang iblant på "DEG", og omtrent aldri på "DE ANDRE". Å kalle det for fanatisk tankegang høres rart ut.

Skjult ID med pseudonym C-H to. 22 aug. 15:32

Tresnitt. Dine innlegg er så fulle av nyanserte fordommer.

Skjult ID med pseudonym tresnitt to. 22 aug. 15:37

@C-H
Vi har nok forskjellig definisjon av ordet "fordommer".

(mann 50 år fra Oslo) to. 22 aug. 15:46 Privat melding

tresnitt, du beviser hvorfor det er fanatisk å ha absolutte oppfatninger om hva en stemmer. For meg er det likegyldig om noen sier alle muslimer eller negrer er slik og sånn og alle Frpister eller SV-ere er slik og sånn. Like lite sjarmerende fordommer

Skjult ID to. 22 aug. 15:49

...det er nok du som må sjekke din definisjon av hva en fordom er, tresnitt.

(mann 44 år fra Oslo) to. 22 aug. 15:54 Privat melding

@kit001
Jeg har alle mulige slags venner. Muslimer, negrer, Frpister,SV-ere....som du nevner.
-Hva de enn stemmer på.
-Hva de enn tror på. (Jeg er med i teosofisk gruppe.)
Det betyr ikke at jeg kan ha en hvilken som helst slags tenkende partner. Regner med du forstår forskjellen.

(mann 50 år fra Oslo) to. 22 aug. 15:56 Privat melding

tresnitt, jeg klarer ikke helt å se de nyansene du nå kommer med gjenspeilt i dine tidligere innlegg. Men, har du skiftet oppfatning er det bra!

Skjult ID med pseudonym tresnitt to. 22 aug. 15:58

Nix, har ikke skiftet oppfatning, men har kanskje uttrykt meg dårlig. Jeg synes det er lettere å snakke enn å skrive.

Skjult ID med pseudonym Skalle to. 22 aug. 16:11

@tresnitt:
For meg er en egoist en som tenker på seg selv først og fremst. Jeg stemmer borgerlig av disse grunnene:
*Skole (jeg har ikke barn)
*Eldreomsorg (jeg er i midten av 30-årene)
*Innvandring (jeg bor ikke et sted hvor det er veldig mange innvandrere som "lager problemer")
*Veibygging/bompenger (jeg kjører gjennom en bom kanskje 10 ganger i året og veiene her er ok)
*Formueskatt/arveskatt (ikke har jeg formue og ikke kommer jeg til å arve noe særlig)
*Andre avgifter (ja..der tenker jeg på meg selv. Har bodd alene i alle år og merker godt alle avgifter)

Saken er at vi har forskjellig syn på hvordan landet skal styres og hva pengene skal brukes på. F.eks så mener jeg at å ruste opp skoler, veier, sykehus og andre lignende bygninger vil være positivt for de som kommer etter oss (og oss). De pengene vi bruker på dette er ikke bortkasta penger og vi har råd til det UTEN at det må gå ut over noe annet. Man MÅ ikke kutte i helsetilbudet for å få til dette (som rg sier).
Sykehuskøen er også et kapittel for seg selv. Et eksempel er når staten velger å "kaste bort" minimum 300 000 kr på sykepenger i stedet for å få folk operert med en gang (45 000 kr), så er det noe veldig gæærnt med systemet.

Ja, jeg stemmer blått, men jeg er IKKE egoist. Det er faktisk andre folk jeg mener at vil få nytte av endringene. Det er minimalt som vil gå til meg!

Skjult ID med pseudonym C-H to. 22 aug. 16:11

Tresnitt .

Selv stemmer jeg ikke ettersom det ikke finnes noen partier som representerer mine interesser, så jeg har ingen skjult agenda ved å kverulere med deg. Når det er ute av veien vil jeg si at du er fantastisk fordomsfull.

Er alle de 600000 som stemte på FRP ved forrige stortingsvalg egoister som bare tenker på seg selv slik du skrev? Slike tirader er noe AP og SV sympatisører alltid kommer med, men noen konkret begrunnelse er fraværende.

La oss ta egoist-testen. Jeg ønsker lavere skatter fordi jeg ikke benytter meg av godene dette man kaller fellesskapet nyter, altså jeg betaler for noe jeg ikke ser noe til, og de tilbudene jeg kunne benytte meg av, slik som helsetjenester er av lav kvalitet. Er jeg egoist fordi jeg har privat helseforsikring siden jeg foretrekker det private?

Skjult ID med pseudonym ESK to. 22 aug. 16:15

Gjesp..

(mann 44 år fra Oslo) to. 22 aug. 16:26 Privat melding

Skalle/C-H osv
Overlater diskusjonen til dere.
Jeg kan ikke henvise til eksakte tall x kontra y. Jeg ville øyeblikkelig spore av fra konkret politikk. Det har fra min side med livsverdier å gjøre. Jeg ser på menneskeheten som en enhet. Også dem som ikke er født ennå. Sier ikke mere.

Skjult ID med pseudonym Skalle to. 22 aug. 16:37

Har ikke tenkt til å diskutere dette jeg heller. Blir bare utrolig irritert over å høre at vi som stemmer blått er så forferdelig egoistiske og nesten verdens verste mennesker (satt på spissen) ;-)

Skjult ID med pseudonym C-H to. 22 aug. 17:02

"Det har fra min side med livsverdier å gjøre. Jeg ser på menneskeheten som en enhet. Også dem som ikke er født ennå. Sier ikke mere"

Hvordan kan du være for livsverdi når du ikke har rom for individer? Når du nevner de som ikke er født enda sier du ingen ting. Du er veldig lite konkret og jeg er ikke særlig imponert av ditt innlegg.

Skjult ID med pseudonym Ærligheten to. 22 aug. 17:18

"(Skjult ID med pseudonym Z) - to. 22 aug. 13:27
"FRP hadde en noe høyere andel mannlige stemmer."

Rart jeg er singel? Jeg kan bare ikke være sammen med en som står for slike verdier...jeg KAN bare ikke!"

At du er singel er nok ikke så rart, med holdninger som viser så liten respekt ovenfor andre menneskers valg har du lett spilt deg selv over til å være annenrangs borger.

Men hva er nå galt med FRP sine verdier?
FRP er et parti som fremmer tradisjonelle norske verdier, kristendom, medmenneskelighet mm.
FRP er et parti som jobber for effektiv samferdsel og et aktivt næringsliv.

Slikt vil vi kanskje ikke ha i Norge?

Skjult ID med pseudonym :) to. 22 aug. 17:33

Kan bare si meg enig med @ Ærligheten
Finnes ikke noe galt med FRP sine verdier. Men om jeg velger FRP, så er ikke det dermed sagt at jeg ikke kan være med en mann som stemmer noe helt annet enn meg!

Men jeg er fortsatt singel jeg også... ;)

Skjult ID med pseudonym regneren to. 22 aug. 18:36

nrk2frp

Skjult ID med pseudonym C-H to. 22 aug. 18:44

@regneren

Blir deprimert.
Heiki Holmås er en dyktig demagog.

Skjult ID med pseudonym Lilleulv to. 22 aug. 18:51

Det er ingen stemmeseddel som ville vært dealbreaker for meg. SV, FRP, KRF, H, MDG. Det spiller liten rolle. Det finnes usympatiske og mindre smarte mennesker fra alle partier og det finnes sympatiske og smarte mennesker fra alle partier og leire. Verre om du predikerer partipolitkk daglig, poster ting uten stans på FB for MDG eller lignende.
Politisk misjonering er usjarmerende. Politiske sympatier som er godt begrunnet i hva du tror på, respekterer jeg som regel.

(mann 26 år fra Møre og Romsdal) to. 22 aug. 18:53 Privat melding

Litt kult at MDG og Venstre får dobbel så stor oppslutning her som i meningsmålingene i den generelle befolkningen. Tror ikke det er fordi det er blant de single de er populære, men fordi det er blant de unge og urbane.

Skjult ID med pseudonym Z to. 22 aug. 21:01

@ Ærligheten.
Du skriver om meg:

"At du er singel er nok ikke så rart, med holdninger som viser så liten respekt ovenfor andre menneskers valg har du lett spilt deg selv over til å være annenrangs borger."

Med respekt å melde, du aner ikke hva du snakker om. Du har rett og slett ikke en fjern ide om det du nå sier.
Men det får så være. Uansett: Å kalle noen en annenrangs borger faller på sin egen urimelighet. For meg.
Det er et menneskesyn som er stikk i strid med mitt. Og forhåpentligvis også ditt?

Skjult ID med pseudonym Ærligheten to. 22 aug. 23:16

Z:
Å ha en slik nedlatende holdning som du utviser ovenfor folk med et litt annet politisk standpunkt enn deg anser jeg for å være en total mangel på respekt for andre mennesker.
Det er en av få ting som får meg til å fullstendig miste respekten for et menneske.

Jeg noterer meg at du ikke svarer på mine spørsmål.

Videre synes jeg personlig det er interessant å se oppslutningen til MDG både her og ute i den virkelige verden.. Ser virkelig ikke folk at dette er et renspikka kommunistparti?

Skjult ID med pseudonym søker fr. 23 aug. 00:27

@Ærligheten
Vi har alle noen fordommer. Men mens Z og tresnitt står frem med de få fordommene de har for å poengtere dette, så ligger det hele tiden fordommer mellom linjene på det du skriver selv når du forsøker å være fordomsfri. Det er stor forskjell på dette.

Ellers syns jeg også at det er artig at Venstre gjør det så bra.
Men når det gjelder sakene så er det jo rimelig meningsløse spørsmål. Det er mange muligheter for å styre samfunnet. Å bare spørre mer eller mindre skatt for eksempel er jo helt meningsløst. Spørsmålet er jo hvor mye skatt som behøves og hvordan dette skal gjøres, inntektsskatt for eksempel er en utrolig dårlig måte å skattlegge på, det er ingen som stiller spørsmål ved det. 67,8% vil ha mindre byråkrati, hva i all verden betyr det? Er det et negativt ladet ord det reageres på, eller menes det for eksempel at alle innvandrere skal få opphold i Norge uten noe papirarbeid? Eller at alle kebab sjapper skal få selge hestekjøtt uten noe kontroll?

Skjult ID fr. 23 aug. 00:35

Bare av ren nysgjerrighet søker. Hva mener du bør skattlegges hvis skatt på inntekt er en dårlig ide?

Skjult ID med pseudonym Z fr. 23 aug. 00:45

Du må gjerne kalle det fordommer. Men jeg har lest partiprogrammet til Frp. NØYE! Mange ganger!
Jeg vet hvorfor jeg mener som jeg gjør, og hvorfor jeg tar totalavstand fra partiet og deres meninger.
Folk får stemme det de selv vil, men jeg kan ikke leve med en som stemmer Frp. Det må da være lov å si?
Når man ser årsakene til at folk velger bort på sukker, kan man jo bli mer mørkeredd enn av dette!

Hvem sa jeg var nedlatende?
Jeg kan bare ikke leve med. Kjenner mange fine Frpere jeg. Men de er ikke min kjæreste. Enkelt og greit!

Skjult ID med pseudonym søker fr. 23 aug. 00:52

@00:35
Skatt og avgifter styrer handlingsmønster og adferd. Ved å skattlegge det vi ønsker å redusere bruken av så kan en oppnå en effekt, for eksempel på tobakk, alkohol, bensin osv. Mens mange gjerne klager på disse avgiftene så oversees de vanvittige avgiftene som er pålagt arbeidskraft. Dette er et klart signal om at vi ønsker et bruk og kast samfunn.
Mens det går 20% til skatt når det kjøpes nytt, så går det fort 70% til skatt når det repareres.
Det klages på alkoholavgifter, men det er jo beskatningen på servitøren, vakter osv. som gjør det dyrt.
Søppeldynger fylles av unødig embalasje hver dag fordi det koster så lite.
Nordmenn gjør utrolig mye arbeid selv som det ville vært bedre å få en fagmann til å gjøre, men igjen 70% i skatt.
Norske varer er dyrere enn utenlandske fordi det ligger for mye skatt på arbeidskraften.
"Alle" må ha bil, for om du bare trenger det en gang iblant så er det mer avgift på taxi sjåføren enn på bilen.

Det ville vært fint mulig å legge all beskatning på bruk av natur resurser, forsøpling og uønsket forbruk.

Skjult ID med pseudonym Powpowgutt fr. 23 aug. 00:52

Hallo! En stemmer da selvsagt Piratpartiet! :P

Skjult ID fr. 23 aug. 01:13

Ja, jeg synes tanken er fin. Ingen tvil om det.
Og at vi gjør mye arbeid selv, kontra det å kjøpe arbeidskraft for således kunne frigi vår egen tid til inntektsbringende arbeid (produksjon) er ikke samfunnsøkonomisk optimalt. I hvert fall rent teoretisk, og årsaken ligger i skatt på inntekt.

Personlig tror jeg ikke en slik omlegging av skattesystemet ville fungert. Statens inntektsside blir for uforutsigbar, og hvis man baserer all beskatning på ønske om å styre handling i en gitt retning. Hva skal man da gjøre i det målet er nådd og inntektene forsvinner.

Inntektsskatt bør nok ligge i bunn, men å bruke skatte- og avgiftssystemet på måten du beskriver mener jeg også er en god ide, men man kan nok ikke bare gjøre det.